# B32537B1154K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32537B1154K
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32537b1154k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32537b1154k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Size:** 0.291" Dia x 0.728" L (7.40mm x 18.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V