# B32529D5335M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32529D5335M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32529d5335m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32529d5335m000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/49/2145490-495-1190-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 3.3 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.512" (13.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.307" L x 0.307" W (7.80mm x 7.80mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 50V