# B32529C3563J289
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32529C3563J289
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32529c3563j289
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32529c3563j289#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/49/2145490-495-1190-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.056 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 250V