# B32529C3154J289
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32529C3154J289
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32529c3154j289
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32529c3154j289#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/49/5-/49/495-4993-1-ND.jpg
- **Capacitance:** 0.15 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.394" (10.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.197" (5.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.295" L x 0.197" W (7.50mm x 5.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 250V