# B32526T0566K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32526T0566K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32526t0566k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32526t0566k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/42/2148429-495-4552-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 56 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
- **Height:** 0.591" (15.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.476" (37.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 63V