# B32524Q6335J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32524Q6335J
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32524q6335j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32524q6335j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 3.3 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V