# B32522N3334J000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32522N3334J000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32522n3334j000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32522n3334j000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/75/2144752-495-4198-2-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.33 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 250V