# B32521C3473K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32521C3473K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32521c3473k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32521c3473k000#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/56/2145566-495-4167-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.276" (7.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.394" (10.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 250V