# B32373A3257J030
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32373A3257J030
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32373a3257j030
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32373a3257j030#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/55/76/2155760-495-77648-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 250 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 7.776" (197.50mm)
- **Lead Spacing:** 1.378" (35.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 3.346" Dia (85.00mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 900V