# B32362A4107J080
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32362A4107J080
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32362a4107j080
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32362a4107j080#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/49/35/2149352-495-76894-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 100 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 7.756" (197.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.378" (35.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 2.953" Dia (75.00mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 480V