# B32361A2706J050
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32361A2706J050
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32361a2706j050
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32361a2706j050#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 70 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 4.2 mΩ
- **Height:** 3.307" (84.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.378" (35.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 2.500" Dia (63.50mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 250V