# B32360A4305J80
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32360A4305J80
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32360a4305j80
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32360a4305j80#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 3 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 2.756" (70.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.256" (6.50mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C
- **Size:** 1.575" Dia (40.00mm)
- **Termination:** Quick Connect, Disconnect
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 480V