# B32355C4255J019
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32355C4255J019
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32355c4255j019
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32355c4255j019#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/72/2146720-495-76060-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run
- **Capacitance:** 2.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** High Temperature
- **Height:** 2.126" (54.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Size:** 0.984" Dia (25.00mm)
- **Termination:** Wire Leads
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 400V