# B32354S3106K010
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32354S3106K010
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32354s3106k010
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32354s3106k010#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/54/71/2154712-495-77445-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 10 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 20 mΩ
- **Height:** 1.378" (35.00mm)
- **Lead Spacing:** 2.067" (52.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.264" L x 1.102" W (57.50mm x 28.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 500V