# B32332I6755J080
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32332I6755J080
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32332i6755j080
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32332i6755j080#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/48/43/2148437-495-76531-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Motor Run
- **Capacitance:** 7.5 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 2.795" (71.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 1.181" Dia (30.00mm)
- **Termination:** Quick Connect, Disconnect
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 450V