# B32320I0157K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32320I0157K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32320i0157k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32320i0157k000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 150 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 4.3 mΩ
- **Features:** Long Life
- **Height:** 4.724" (120.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.362" Dia (60.00mm)
- **Termination:** Solder Lug
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1100V (1.1kV)