# B32032A4563M000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32032A4563M000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32032a4563m000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32032a4563m000#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive; EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.056 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Features:** 85C/85% Humidity
- **Height:** 0.689" (17.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** AEC-Q200, Y2
- **Size:** 0.709" L x 0.354" W (18.00mm x 9.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)