# B32023A3334K000
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B32023A3334K000
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b32023a3334k000
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b32023a3334k000#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/49/5-/49/495-4962-1-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/54/06/2154063-495-3804-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.33 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 1.161" (29.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.886" (22.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 110°C
- **Ratings:** Y2
- **Size:** 1.043" L x 0.571" W (26.50mm x 14.50mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1500V (1.5kV)