# B2612USNB20D000912U1930
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B2612USNB20D000912U1930
- **Manufacturer:** Harvatek Corporation
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b2612usnb20d000912u1930
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b2612usnb20d000912u1930#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Blue, Red
- **Configuration:** Independent
- **Current:** 20mA
- **Height (Max):** 0.65mm
- **Lens Size:** 1.50mm x 1.10mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 71.5mcd Blue, 71.5mcd Red
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.60mm L x 1.50mm W
- **Supplier Device Package:** 0606
- **Viewing Angle:** 140° Blue, 140° Red
- **Voltage:** 3.3V Blue, 2V Red