# B2612UOUG20D000412U1930
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B2612UOUG20D000412U1930
- **Manufacturer:** Harvatek Corporation
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** LED Indication - Discrete
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b2612uoug20d000412u1930
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b2612uoug20d000412u1930#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Color:** Red, Yellow-Green
- **Configuration:** Independent
- **Current:** 20mA Red, 20mA Yellow-Green
- **Height (Max):** 0.65mm
- **Lens Size:** 1.10mm x 1.50mm
- **Lens Style:** Rectangle with Flat Top
- **Lens Transparency:** Diffused
- **Millicandela Rating:** 112.5mcd Red, 71.5mcd Yellow-Green
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 1.60mm L x 1.50mm W
- **Supplier Device Package:** 0606
- **Viewing Angle:** 120°, 140°, 120°, 140°
- **Voltage:** 2V Red, 2.1V Yellow-Green