# B25856K405K3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25856K405K3
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25856k405k3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25856k405k3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Snubber
- **Capacitance:** 4 µF
- **Height:** 3.937" (100.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 2.874" Dia (73.00mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1700V (1.7kV)