# B25838T8225J4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25838T8225J4
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25838t8225j4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25838t8225j4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Damping
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Tolerance:** ±5%
- **Voltage Rating:** 1100V (1.1kV)