# B25838L6156K4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25838L6156K4
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25838l6156k4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25838l6156k4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Damping
- **Capacitance:** 15 µF
- **Height:** 7.638" (194.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.378" (35.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 3.118" Dia (79.20mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 900V