# B25838K6225K1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25838K6225K1
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25838k6225k1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25838k6225k1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Damping
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Height:** 2.244" (57.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.378" (35.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 1.969" Dia (50.00mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 900V