# B25835M7224K7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25835M7224K7
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25835m7224k7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25835m7224k7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Damping; Snubber
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Height:** 2.756" (70.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 0.984" Dia (25.00mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1700V (1.7kV)