# B25835M474K17
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25835M474K17
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25835m474k17
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25835m474k17#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Damping; Snubber
- **Capacitance:** 0.47 µF
- **Height:** 3.740" (95.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 1.181" Dia (30.00mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1400V (1.4kV)