# B25835K2224K27
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25835K2224K27
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25835k2224k27
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25835k2224k27#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Damping; Snubber
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 3700V (3.7kV)