# B25834L3336K9
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25834L3336K9
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25834l3336k9
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25834l3336k9#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Commutating; Damping
- **Capacitance:** 33 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 3.386" (86.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.378" (35.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 2.362" Dia (60.00mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 500V