# B25834D106K4
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25834D106K4
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25834d106k4
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25834d106k4#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Commutating; Damping
- **Capacitance:** 10 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1400V (1.4kV)