# B25832F6205K1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25832F6205K1
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25832f6205k1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25832f6205k1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 2 µF
- **Height:** 3.150" (80.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Size:** 1.181" Dia (30.00mm)
- **Termination:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 930V