# B25690S1427K101
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25690S1427K101
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25690s1427k101
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25690s1427k101#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Capacitance:** 420 µF
- **Height:** 5.591" (142.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.260" (32.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 3.346" Dia (85.00mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1100V (1.1kV)