# B25667C2397A175
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25667C2397A175
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25667c2397a175
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25667c2397a175#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Power Factor Correction (PFC)
- **Capacitance:** 397 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP)
- **Height:** 6.457" (164.00mm)
- **Lead Spacing:** 0.827" (21.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 4.567" Dia (116.00mm)
- **Termination:** Terminal Block
- **Tolerance:** -5%, +10%
- **Voltage Rating:** 230V