# B25631A1506K200
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25631A1506K200
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25631a1506k200
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25631a1506k200#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 50 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 2.008" (51.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.772" (45.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 70°C
- **Size:** 3.346" Dia (85.00mm)
- **Termination:** Threaded, Male
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1200V (1.2kV)