# B25620B1117K981
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B25620B1117K981
- **Manufacturer:** TDK Electronics
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b25620b1117k981
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b25620b1117k981#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/45/14/2145147-495-7223-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** DC Link, DC Filtering
- **Capacitance:** 110 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 6.850" (174.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.260" (32.00mm)
- **Mounting Type:** Chassis, Stud Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 70°C
- **Size:** 3.346" Dia (85.00mm)
- **Termination:** Threaded, Female
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 1980V (1.98kV)