# B165LA1S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B165LA1S
- **Manufacturer:** Knowles / Syfer
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** RF Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b165la1s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b165la1s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Bandwidth:** 1GHz
- **Filter Type:** Band Pass
- **Frequency:** 16.5GHz
- **Height (Max):** 0.098" (2.49mm)
- **Insertion Loss:** 3dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.400" L x 0.200" W (10.16mm x 5.08mm)