# B12A12505AEDA0GE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B12A12505AEDA0GE
- **Manufacturer:** Cantherm
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Temperature Sensors - Thermostats - Mechanical
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b12a12505aeda0ge
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b12a12505aeda0ge#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SPST-NC
- **Current Rating:** 6A (250V)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Reset Temperature:** 203°F (95°C)
- **Switching Cycles:** 1K
- **Switching Temperature:** 257°F (125°C)
- **Termination Style:** Wire Leads - 4" (101.6mm)
- **Tolerance:** ±9°F (±5°C)