# B1100LB-13
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B1100LB-13
- **Manufacturer:** Diodes Incorporated
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b1100lb-13
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b1100lb-13#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SM/AJ/26/SMAJ26A-FDIDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 100pF @ 4V, 1MHz
- **Current:** 2A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SMB
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 750 mV @ 1 A