# B0N0F40-160-397-580N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B0N0F40-160-397-580N
- **Manufacturer:** Bansbach easylift
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b0n0f40-160-397-580n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b0n0f40-160-397-580n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuation Force:** 130.40lbf (580.0N)
- **Features:** CeramPro® Treated Rod, Powder Coated Cylinder
- **Length:** 15.630" (397.00mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Stroke Length:** 6.299" (160.00mm)