# B0N0F40-100-272-180N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B0N0F40-100-272-180N
- **Manufacturer:** Bansbach easylift
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Pneumatics, Hydraulics - Shock Absorbers, Dampers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b0n0f40-100-272-180n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b0n0f40-100-272-180n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actuation Force:** 40.47lbf (180.0N)
- **Features:** CeramPro® Treated Rod, Powder Coated Cylinder
- **Length:** 10.709" (272.00mm)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 60°C
- **Stroke Length:** 3.937" (100.00mm)