# B-06-RTF-25
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** B-06-RTF-25
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Ferrite Beads and Chips
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/b-06-rtf-25
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/b-06-rtf-25#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Max):** 5A
- **Filter Type:** Signal Line
- **Height (Max):** 0.236" (6.00mm)
- **Impedance @ Frequency:** 40 Ω @ 10 MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Lines:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.276" L x 0.098" W (7.00mm x 2.50mm)