# AZEV140-1AE1BG-24D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZEV140-1AE1BG-24D
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/azev140-1ae1bg-24d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/azev140-1ae1bg-24d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 87.6 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VDC
- **Contact Form:** DPST-NO/NC (1 Form A, 1 Form B)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO); Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 50 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 18 VDC
- **Must Release Voltage:** 1.2 VDC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 440VAC - Max
- **Termination Style:** PC Pin, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)