# AZ7709-1AE-12DE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ7709-1AE-12DE
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az7709-1ae-12de
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az7709-1ae-12de#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 37.5 mA
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 5 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 8.4 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.6 VDC
- **Operate Time:** 8 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 4 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 250VAC, 30VDC - Max