# AZ762H-1ABE-48DSF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ762H-1ABE-48DSF
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az762h-1abe-48dsf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az762h-1abe-48dsf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 5.2 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Nickel (AgNi), Gold (Au)
- **Contact Rating (Current):** 10 A
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Must Operate Voltage:** 36 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 7 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 3 ms
- **Switching Voltage:** 440VAC, 125VDC - Max