# AZ2800-2A-24AE
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ2800-2A-24AE
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az2800-2a-24ae
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az2800-2a-24ae#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 166 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 40 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VAC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VAC
- **Operate Time:** 25 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 65°C
- **Relay Type:** EV Charging, Solar
- **Release Time:** 25 ms
- **Seal Rating:** Sealed - Fully
- **Switching Voltage:** 600VAC, 30VDC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187"/0.250"