# AZ2704-2A-12D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ2704-2A-12D
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az2704-2a-12d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az2704-2a-12d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 160 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.6 VDC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 400VAC, 150VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)