# AZ2704-1A-48ATWF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ2704-1A-48ATWF
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az2704-1a-48atwf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az2704-1a-48atwf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 40 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VAC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Socketable
- **Must Operate Voltage:** 38.4 VAC
- **Must Release Voltage:** 7.2 VAC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 400VAC, 150VDC - Max
- **Termination Style:** Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)