# AZ2700-2A-12DTF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ2700-2A-12DTF
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az2700-2a-12dtf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az2700-2a-12dtf#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 160 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 12VDC
- **Contact Form:** DPST-NO (2 Form A)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 9 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.6 VDC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 400VAC, 150VDC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)