# AZ2700-1A-24AW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ2700-1A-24AW
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az2700-1a-24aw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az2700-1a-24aw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 80 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 24VAC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 30 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 19.2 VAC
- **Must Release Voltage:** 3.6 VAC
- **Operate Time:** 30 ms
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 30 ms
- **Switching Voltage:** 400VAC, 150VDC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.250" (6.3mm)