# AZ22801-1A-110AEF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ22801-1A-110AEF
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az22801-1a-110aef
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az22801-1a-110aef#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 46.6 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VAC
- **Contact Form:** SPST-NO (1 Form A)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 40 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 82.5 VAC
- **Must Release Voltage:** 33 VAC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 130°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 300VAC, 110VDC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187"/0.250"