# AZ2280-1CE-6D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AZ2280-1CE-6D
- **Manufacturer:** American Zettler
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/az2280-1ce-6d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/az2280-1ce-6d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 150 mA
- **Coil Insulation:** Class F
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 6VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver Tin Oxide (AgSnO)
- **Contact Rating (Current):** 20 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 4.5 VDC
- **Must Release Voltage:** 0.6 VDC
- **Operate Time:** 15 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 85°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 10 ms
- **Switching Voltage:** 277VAC, 28VDC - Max
- **Termination Style:** Quick Connect - 0.187"/0.250"